Jdi na obsah Jdi na menu
 


32. ročník Pochodu slováckými vinohrady
     Opět po roce se koná další ročník oblíbené turistické akce „Pochod slováckými vinohrady“, který pořádá Klub českých turistů Hodonín.
 
Co je Pochod slováckými vinohrady

      Pochod slováckými vinohrady je především turistická akce. Tedy ne žádná „chlastačka“, jak by se někteří mohli milně domnívat. Je to klasický turisťák. Vašim úkolem je úspěšně a zdárně absolvovat pěšky trasu z Rohatce do Mutěnic, vyhnout se nebo spíš přežít nástrahy sklípků a vinohradů, které ji lemují a dorazit zdárně a hlavně včas do startu do Mutěnic, kde nás bude čekat autobus. Každý účastník má možnost zvolit své vlastní tempo, zastavit se u některého ze sklípků nebo vinohradů, prodejců burčáku a občerstvení. Pije nebo spíš koštuje se burčák, který je k dostání podél trasy. Start je z vlakového nádraží v Rohatci (pro méně zdravotně způsobilé z Mutěnic). Sraz v cíli bude v 17 hodin.

 
Pro koho je výlet určen 

      Výlet je určen pro všechny, kteří se chtějí odreagovat, psychicky si odpočinout a vypnout, pobavit se, vyrazit do přírody a udělat si takovou delší procházku i třeba s nějakou tou skleničkou burčáku. V kombinaci s dobrou partou navíc nemá žádnou chybu. Je to turistický pocho i pro netrénované turisty, proto ji v pohodě zvládnou mladí i staří.

 

Kdy: sobota 11. října 2008
Odkud: Rohatec nebo Mutěnice
Trasy pro pěší: 9, 17 a 25 km
Start:
 • trasa 9 km - "Pod búdama" v Mutěnicích u železniční zastávky
 • trasy 17 a 25 km - železniční zastávka Rohatec, na trati č. 330
 • otevřen od 7:00 hodin do 10:00 hodin. Cíl trasy je u
Cíl:

železniční zastávka Mutěnice-zastávka od 12:00 do 17:00 hodin.

Trasy:
Pochod na 9 km je vhodný zejména pro rodiče s dětmi, začíná "Pod búdama" v Mutěnicích u železniční zastávky, vede přes obec Mutěnice, po silnici Milotice - Dubňany k Jarohněvickému rybníku, lesem k vinným sklepům "Pod Dubňanskú horú" a přes vrch Vyšicko do cíle ‑ restaurace "Pod búdama" poblíž žel. zastávky Mutěnice.

Pochody na 17 a 25 km jsou vedeny ze železniční zastávky v obci Rohatec po polních a lesních cestách a mezi vinohrady obcí Rohatec, Vacenovice, Ratíškovice, Milotice, Dubňany a Mutěnice do cíle ‑ restaurace "Pod búdama" poblíž žel. zastávky Mutěnice.

Další informace:
 • Každý účastník na startu obdrží průkaz s popisem trati a startovní označení s ornamentem Slovácka (tzv. kotilion).
 • Nezbytnou skleničku na "koštování" vína si účastníci mohou zakoupit na startu při registraci nebo u každého vinaře.
 • Nejčastějšími odrůdami vín v této oblasti jsou Veltlínské zelené, Müller-Thurgau, Ryzlink vlašský, Svatovavřinecké a Frankovka, každou z těchto odrůd budete moci ochutnat. Ve 14 obcích mutěnické vinařské oblasti se nachází 850 hektarů vinic, již v roce 1904 zde byla založena Výzkumná vinařská stanice, která navazuje na dlouholetou činnost množení, šlechtění a výzkumu révy vinné.
 • V cíli absolventy pochodu čeká účastnický list a osvěžení dle výběru z nabídky Coca-Cola.
 • Pro účastníky z Brna připravily České dráhy zvláštní vlak tažený parní lokomotivou z Brna do stanice Mutěnice. Odjezd z Brna v 8:02 hod., přes Bučovice a Kyjov, příjezd do st. Mutěnice zastávka v 10:33 hod. Jízdenka Brno - Mutěnice zast. a zpět bude pro dospělého stát 120 Kč·        
 • Startovné na všech trasách je 20 Kč pro dospělé a 10 Kč pro mládež do 15 roků.
  Na trati nejsou kontroly, pořadatel nezabezpečuje dopravu zavazadel z místa startu do cíle.
 
Historie pochodu:
„Pochod slováckými vinohrady“ vznikl jako řada dalších dálkových pochodů v sedmdesátých letech 20. století. Při založení tradice byl stanoven termín na druhou sobotu v měsíci říjnu daného roku. Proto se první ročník, tehdy ještě nazvaný „Putování slováckými vinohrady“ v roce 1977 konal dne 8. října. Po trase Dubňany – vrch Vyšicko – mutěnické vinohrady – les Japansko – bojanovické vinohrady – Mikulčice se ho zúčastnilo 116 členů i nečlenů odboru z Hodonína a okolí. V dalších ročnících byla účast v podstatě ždy závislá na počasí na přelomu měsíce září a října. Trasy pochodu se v prvních ročnících měnily, postupně se ustálily na délkách 17 a 25 km. Start obou tras je na železniční stanici Rohatec, cíl vždy na zastávce Mutěnice-búdy, nyní nazvané Mutěnice-zastávka. Trasy vedou částečně poli a vinohrady, přes areál vinných sklepů „Pod Šindleny“ u Milovic a „Pod Dubňanskú horú“ na pomezí katastru obcí Dubňany a Mutěnice, do oblasti „Pod búdami“ v Mutěnicích. Pro zájem turistické veřejnosti je od ročníku 2001 vypsána trasa pro rodiny s dětmi, dlouhá 9 km, se startem i cílem na žel. zastávce Mutěnice-zastávka.